Sivas’ta anahtar ustası, kullandığı makineleri kendisi üretiyor

Sivas’ta Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) Bölge Müdürlüğü’nde 27 yıl tornacı olarak çalışan, evli ve 5 çocuk babası Hubuyar Bağca, mesleksel geçmişinin deneyimiyle yerli üretime takviye oluyor.

Fabrikadan 1997 yılında emekli olduktan sonra kent merkezindeki Hikmet Işık Caddesi’nde 5 metrekarelik dükkan açan Bağca, anahtarcılık yapmaya başladı.

‘Ülkemin parası, ülkemde kalsın’ kanısıyla Bağca, yurt dışından getirilen tezgah ve aletleri Sivas’ta üretti.

Piyasada 700 dolara satılan giyotin makasını 250 TL’ye imal eden Bağca, fonksiyonunu yitiren hurda makinelere de hayat veriyor.

‘KULLANDIĞIM MAKİNELERİ KENDİM YAPTIM’

Çalışma isteği ve üretme heyecanını hiçbir vakit kaybetmediğini belirten Hubuyar Bağca, “Emekli olduktan sonra küçük bir anahtarcı dükkanı açtım, 24 yıldır de bu işle uğraşıyorum. Asıl mesleğim tornacılık olduğu için birinci olarak bir torna tezgahı ve gerekli materyalleri edinerek, anahtar üretiminde kullanılan makineleri kendim yaptım. Sonra hurda bir makine alarak tamir ettim ve daha verimli hale getirdim. Bu ithal olarak gelen bir makineydi akabinde kapı isimliği talebini karşılayabilmek için sıcak baskı makinesi edinmem gerekiyordu. Hazır makinelerin hem dükkanıma sığmaması hem de kıymetli oluşundan ötürü sıcak baskı makinesini minyatür hale getirerek kendim imal ettim” diye konuştu.

“700 DOLARLIK ALETİ 250 LİRAYA MAL ETTİM”

Metal kesmekte kullanılan giyotin makasını da kendisinin imal ettiğini lisana getiren Bağca, “Bu alet 700 dolar üzere bir sayıyla piyasada satılıyor. Ben giyotin makasının kesimlerini kendim temin ederek 250 TL’ye ürettim. Bu eserleri kendi dükkanımın kısıtlı imkanlarıyla ortaya çıkarabildim ve pek de hoş çalışıyorlar. Ülke ik