Gelin, taksit ödeme arbedesinde kaynanasını yaraladı

Kayınvalidesiyle birlikte yaşayan gelin, meskenine yeni mobilya aldı.

Bir mühlet sonra eşiyle yaşadığı geçimsizlik sebebiyle boşanan gelin, mobilyaları konutta bırakarak baba ocağına döndü. Aylar sonra, babasının konutuna gelen haciz ibranamesiyle hayatının şokunu yaşayan genç bayan, kayınvalidesinin konutunun yolunu tuttu. Teze nazaran gelin, kaynanasını yaraladı.

Komşularının ortaya girmesiyle gelin kaynana hengamesi bitti. Olayın akabinde polis merkezine koşan gelin ve kaynana birbirlerinden şikayetçi oldu.

GELİN MAHKUM OLDU, KAYNANA BERAAT ETTİ

Olaya dair iddianame hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, gelin hakkında ‘hakaret ve yaralama’, kayınvalide hakkında ise ‘tehdit’ kabahatinden dava açtı.

Asliye Ceza Mahkemesi gelini mahkum ederken, kayınvalidenin beraatine hükmetti. Kararı sanık gelin temyiz edince, devreye Yargıtay 4. Ceza Dairesi girdi.

YASAYA ALIŞILMAMIŞ

Gelinle kaynananın mobilya taksiti yüzünden arbede ettiğine dikkat çekilen Yargıtay kararında şöyle denildi:

“Eskiden kayınvalide gelin olan katılan sanıkların ortasında mobilya taksitlerinin ödenmesi konusunda uyuşmazlık olduğu ortadadır. Sanık gelin, ‘Ben boşanma sonrası o konuttan ayrıldım, mobilyalar onlara kaldı, fakat taksitleri ödemedikleri için bana haciz ihbarnamesi geldi’ formunda tabir vermiştir. Olayın çıkış nedeni ve gelişmesi kıymetlendirilerek, sonucuna nazaran sanık gelin hakkında haksız tahrik kararının uygulanıp uygulanmayacağının değerlendirilmemesi yasaya karşıttır.

KARARIN AÇIKLANMASININ GERİ BIRAKILMASI…

Sanığın sabıkasında görülen tek kaydın kararın açıklanmasının geri bırakılmasına ait olması dikkat caziptir. Maddede, ‘Denetim müddeti içinde, kişi hakkında kasıtlı bir cürüm nedeniyle bir daha kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilemez’ kararı vardır. Daha evvel verilen kararın açıklanmasının geri bırakılmasına dair kararın katılaşma tarihi itibariyle mani oluşturmaması karşısında, yargılama sürecindeki davranışları olumlu bulunarak, takdiri indirim uygulanan ve açıkça kararın açıklanmasının geri bırakılmasını talep etmiştir.

MAHKEME KARARI BOZULDU

Sanık hakkında başka şartlar değerlendiri